2005 yılında Türkiye Satranç Federasyonu ve MEB ile yapılan bir protokolle satranç, okullarda seçmeli ders olarak gösterilmeye başlanmıştır. Satranç oynamak bireye öz güven duygusunu aşılar. Bireyin dikkat dağınıklığının oluşmasını engeller ve konsantrasyonunu arttırır. Aynı zamanda çocuklarımızın görsel zekasının gelişmesine de olanak sağlar. Tüm bu kriterler göz önüne alınarak okulumuzda; çocukların gelişimine katkı sağlamak amaçlı satranç dersleri verilmektedir.

Okulumuzda satranç eğitimi 4, 5 ve 6 yaş grubumuzda verilmektedir. Uzman öğretmenimiz çocuklarımızı sıkmadan hikayelerle ve uygulamalarla satranç oynamayı öğreterek hem eğlenmelerini hem de dersin daha verimli hale gelmesini sağlamaktadır.. Bu yaş gruplarında eğitim süresinin 25 dakikayla sınırlandırılması yine çocuklarımızın dersten verim alabilmesi için önemlidir. Bu nedenle derslerimiz 10 kişilik gruplar halinde 25 dakika olarak verilmektedir.

Okulumuzda her öğrencinin kendi satranç takımının olmasının yanı sıra öğretmenimizde de satranç takımının bulunması çocuklarımızın satranca karşı daha da istekli olmasını sağlamaktadır. Örneğin filin hareketi öğretildiyse öğrencilere hemen fil ile hamle yapma şansı verilmelidir. Bu şekilde öğretmen de öğrencinin hareketi öğrenip öğrenmediğini denetleme şansı bulur. Bu nedenle satranç dersi boyunca çocukların aktif bir şekilde dersten keyif alması öğrenmeyi de kolaylaştırmaktadır.